Zubne proteze – sve što trebate znati o njima

Zubne proteze – sve što trebate znati o njima

Zdravlje i funkcionalnost zubi važni su za kvalitetu života, no ponekad se suočavamo s gubitkom prirodnih zubi. U takvim situacijama, zubne proteze postaju važno rješenje za obnovu osmijeha i očuvanje sposobnosti žvakanja.

Bez obzira razmišljate li o protezama ili ih već koristite, važno je informirati se o osnovnim informacijama poput vrsta i održavanja zubnih proteza te njihovim prednostima i nedostacima.

Što su zubne proteze?

Zubne proteze su stomatološka pomagala koja nadoknađuju nedostatak jednog ili više zuba. Izrađuju se od biokompatibilnih materijala poput akrilne smole, keramike, termoplastike ili metala, a mogu biti djelomične ili potpune.

Njihova je svrha obnavljanje funkcije žvakanja, poboljšanje estetike, očuvanje preostalih zuba i potpornih struktura te sprječavanje neželjenih posljedica gubitka zuba. Za razliku od alternativnih opcija, zubne proteze se mogu stavljati i skidati po potrebi.

Vrste zubnih proteza

Potpune zubne proteze

Potpune zubne proteze su tako dizajnirane da nadomjeste cjelokupni zubni niz i meko tkivo.

Specifičnost potpunih proteza očituje se u njihovoj konstrukciji koja ne ovisi o preostalim zubima kao uporištu, već se držanje i stabilizacija postižu preciznim oblikovanjem baze proteze koja naliježe na bezubo ležište.

Izrada potpunih proteza zahtijeva sveobuhvatan pristup koji uključuje detaljnu analizu anatomskih i fizioloških karakteristika pacijenta, precizno određivanje međučeljusnih odnosa te pažljiv odabir i postavu umjetnih zubi.

Djelomične zubne proteze

Djelomične zubne proteze se koriste za nadoknadu manjeg broja izgubljenih zubi u čeljusti gdje još postoje prirodni zubi. Ovi protetski radovi omogućuju funkcionalnu i estetsku rehabilitaciju pacijenata s djelomičnom bezubošću.

Ključne karakteristike djelomičnih proteza uključuju:

1. Selektivno nadomještanje izgubljenih zubi i očuvanje preostalih prirodnih zuba
2. Uporabu kvačica ili preciznih veznih elemenata za pričvršćivanje na postojeće zube
3. Mogućnost dodatka novih zubi u slučaju daljnjeg gubitka prirodnih
4. Distribuciju sila žvakanja na preostale zube i alveolarni greben
5. Prilagodljivost različitim kliničkim situacijama i stupnjevima bezubosti

Pravilno dizajnirana i izrađena djelomična proteza održava integritet preostalih zubi, sprječava njihovo pomicanje i doprinosi očuvanju alveolarne kosti.

Privremene zubne proteze

Privremene zubne proteze su prijelazna protetska rješenja koja se izrađuju neposredno nakon vađenja zubi ili tijekom procesa cijeljenja, a prije postavljanja trajnih proteza. Ove proteze omogućuju pacijentu trenutnu estetsku i funkcionalnu rehabilitaciju, olakšavajući prilagodbu na buduću trajnu protezu.

Specifičnosti privremenih proteza uključuju izradu od fleksibilnijih materijala koji omogućuju prilagodbu promjenama u alveolarnom grebenu tijekom cijeljenja. Privremene proteze imaju kraći rok trajanja u usporedbi s trajnim protezama, obično 6-12 mjeseci. Karakterizira ih brža izrada i niža cijena u odnosu na trajne proteze.

Privremene proteze zahtijevaju redovite kontrole i prilagodbe kako bi se osigurala optimalna funkcija i udobnost pacijenta tijekom prijelaznog razdoblja. Važno je napomenuti da, iako pružaju trenutno rješenje, nisu zamjena za trajne proteze u dugoročnoj rehabilitaciji.

Elastične (mekane) zubne proteze

Elastične zubne proteze predstavljaju inovativno rješenje u području stomatološke protetike. Za razliku od konvencionalnih akrilnih proteza, elastične proteze izrađuju se od termoplastičnih materijala visoke fleksibilnosti, najčešće na bazi najlona ili poliamida. Ovi materijali omogućuju izradu izuzetno tankih i laganih proteza koje se prilagođavaju konturama usne šupljine, pružajući superioran komfor i estetiku.

Unatoč brojnim prednostima, elastične proteze zahtijevaju specifičan pristup u izradi i održavanju. Precizno oblikovanje i poliranje ključni su za njihovu dugotrajnost i funkcionalnost.

Vakuum zubne proteze

Vakuum zubne proteze predstavljaju sofisticirani oblik potpunih zubnih proteza koje se ističu svojom superiornijom retencijom i stabilnošću u usnoj šupljini. Ova inovativna protetska rješenja koriste princip vakuuma za postizanje čvrstog prianjanja uz sluznicu nepca, što rezultira značajno poboljšanom funkcionalnom učinkovitošću u usporedbi s konvencionalnim protezama.

Specifičnost vakuum proteza leži u njihovoj konstrukciji koja uključuje precizno oblikovanu udubinu na nepčanoj strani proteze. Ova udubina, kada se proteza postavi u usta, stvara zračni džep između proteze i nepca. Prilikom zatvaranja usta i gutanja, zrak se istiskuje iz tog prostora, što rezultira stvaranjem parcijalnog vakuuma koji drži protezu čvrsto na mjestu.

Zubne proteze bez nepca

Potpune zubne proteze bez nepca predstavljaju inovativno rješenje u dentalnoj protetici za pacijente kojima nedostaju svi zubi u gornjoj čeljusti. Za razliku od konvencionalnih proteza, ova vrsta ne prekriva nepce, što rezultira značajnim poboljšanjem osjeta okusa i temperature hrane te općenito ugodnijim iskustvom nošenja.

Specifičnosti ovih proteza uključuju:

1. Dizajn u obliku potkove koji prati zubni luk
2. Oslanjanje na alveolarni greben i bukalne površine umjesto na nepce
3. Poboljšana retencija putem preciznog prianjanja i mogućeg korištenja dentalnih implantata
4. Smanjena mogućnost izazivanja refleksa povraćanja kod osjetljivih pacijenata
5. Olakšana prilagodba i govor zbog smanjenog volumena proteze

Održavanje zubnih proteza

Zubne proteze je potrebno redovito održavati kako bi se osigurala trajnost, udobnost i funkcionalnost.Svakodnevna higijena proteze esencijalna je za sprječavanje nakupljanja bakterija, gljivica i zubnog plaka koji mogu dovesti do neugodnog zadaha, upale desni i drugih oralnih komplikacija.

Proteze je potrebno čistiti minimalno dva puta dnevno posebnom četkicom za proteze i blagim sredstvom za čišćenje. Izbjegavajte korištenje abrazivnih pasta za zube jer mogu oštetiti površinu proteze. Nakon svakog obroka, proteze je poželjno isprati vodom kako bi se uklonili ostaci hrane.

Noću se preporučuje vađenje proteze iz usta i njeno čuvanje u posudi s vodom ili posebnom otopinom za čišćenje proteza. Ovo omogućava odmor tkiva usne šupljine i sprječava isušivanje proteze.

Redoviti pregledi kod stomatologa, barem jednom godišnje, neophodni su za provjeru prilagodbe proteze i općeg stanja oralnog zdravlja. S vremenom može doći do promjena u strukturi čeljusti, što zahtijeva prilagodbu ili zamjenu proteze.

Prilagodba na zubne proteze i moguće komplikacije

Prilagodba na zubne proteze individualan je proces koji u prosjeku traje između 2 do 8 tjedana. Tijekom ovog razdoblja pacijenti mogu iskusiti različite poteškoće koje su normalan dio adaptacije.

Moguće komplikacije uključuju:

1. Iritaciju i upalu sluznice
2. Otežan govor i žvakanje
3. Povećano lučenje sline
4. Neugodan osjećaj stranog tijela u ustima
5. Promjene u okusu hrane
6. Gagging refleks
7. Nestabilnost proteze

Za olakšavanje prilagodbe i sprječavanje komplikacija preporučuje se:

1. Redovito nošenje proteze, uz postupno povećavanje vremena nošenja
2. Pažljivo održavanje oralne higijene i čišćenje proteze
3. Konzumiranje mekše hrane u početku, postupno uvodeći čvršću hranu
4. Vježbanje govora i čitanja na glas
5. Korištenje adheziva za proteze ako je potrebno
6. Redovite kontrole kod stomatologa
7. Masaža desni za poboljšanje cirkulacije

Važno je napomenuti da se svaki pacijent drugačije prilagođava na zubne proteze. Strpljenje i ustrajnost ključni su za uspješnu adaptaciju. U slučaju perzistentnih problema ili bolova, pacijenti se trebaju odmah obratiti svom stomatologu radi prilagodbe proteze ili dodatnih savjeta.

Pravilna njega i održavanje proteze produžit će njezin vijek trajanja i osigurati optimalnu funkcionalnost. Redovite kontrole omogućuju pravovremeno uočavanje i rješavanje eventualnih problema, čime se značajno poboljšava kvaliteta života pacijenta s zubnom protezom.