Izbjeljivanje zubi – koja je najbolja metoda za vas?

Izbjeljivanje zubi – koja je najbolja metoda za vas?
Prof. dr. sc. Robert Cerović, dr. med.
Specijalist maksilofacijalne kirurgije
Prof. dr. sc. Robert Cerović, dr. med.

Imati sjajan osmijeh nije samo pitanje estetike, već i samopouzdanja. U današnjem svijetu, gdje je prvi dojam često ključan, bijeli zubi mogu napraviti značajnu razliku.

Izbjeljivanje zubi postalo je popularan postupak koji mnogi koriste kako bi postigli blistav osmijeh. No, s mnoštvom dostupnih metoda na tržištu, kako odabrati najbolju?

Zašto zubi požute?

Mnogo je razloga zbog čega zubi mogu požutjeti. Konzumacija kave, čaja ili tamnih bobica mogu stvoriti mrlje na zubima. Pušenje, uza sve druge štetne posljedice, također čini zube žutima zbog taloženja katrana i nikotina. Zbog loše i neredovite oralne higijene na zubima se nakupljaju plak i kamenac.

Starenjem se stanjuje caklina zuba. Ispod nje se nalazi zubno tkivo – dentin. Dentin je žućkaste boje i kako se caklina stanjuje, tako on postaje sve vidljiviji.

Da li je štetno izbjeljivati zube?

Nije ako se provodi pod nadzorom stomatologa ili ako se koriste proizvodi odobreni za kućnu upotrebu. Naravno, uz poštovanje uputa proizvođača.

Nuspojave su ipak moguće. Ljudi koji inače imaju osjetljive zube mogu primijetiti pojačanu osjetljivost na toplo ili hladno.

Kemikalije koje se koriste za izbjeljivanje poput vodikovog peroksida, mogu izazvati iritaciju desni.

Pretjerano izbjeljivanje može dovesti do erozije cakline i trajnih problema sa zubima.

Plombe i krunice ne reagiraju jednako na izbjeljivanje kao caklina. Zbog toga mogu na tim mjestima ostati mrlje na zubima.

Prije nego se odlučite izbijeliti zube svakako se konzultirajte sa stomatologom. On može procijeniti vaše stanje i predložiti najbolju metodu.

Pjeskarenje zubi

Pjeskarenje zubi je profesionalna metoda koja se koristi za uklanjanje površinskih naslaga, mrlja i plaka sa zubi. Ova metoda koristi fini prah, obično sode bikarbone i mlaz vode i zraka pod visokim pritiskom.

Pjeskarenje ne oštećuje caklinu, ali se ne smije koristiti ukoliko na zubima postoji karijes ili upala desni.

Lasersko izbjeljivanje zubi

Lasersko izbjeljivanje zubi je vrlo popularno zbog svoje učinkovitosti i brzine rezultata.

Nakon što vas stomatolog pregleda i utvrdi da je proces siguran za vašu usnu šupljinu, na zube se nanosi gel za izbjeljivanje. Zatim se uključuje plavi laser koji aktivira izbjeljivač. Laser ubrzava kemijsku reakciju, čime se postižu brži i učinkovitiji rezultati.

Izbjeljivanje zubi gelom i udlagom

Izbjeljivanje zuba gelom se može provoditi i kod kuće. Samo što tada postupak traje duže nego kad se gel aktivira laserom.

Set za izbjeljivanje se može kupiti u ljekarnama, a sastoji se od gela i udlage (aplikatora). Prije upotrebe je potrebno zube temeljito oprati. Zatim se gel nanosi na udlagu koja se učvršćuje na zube.

Udlaga stoji na zubima od nekoliko minuta pa do nekoliko sati, ovisno o koncentraciji. Obično je potrebno postupak ponoviti još nekoliko puta.

Trakice za izbjeljivanje zubi

Trakice za izbjeljivanje zubi su popularan proizvod za poboljšanje izgleda zubi i posvjetljivanje boje zubne cakline. Ove trakice obično sadrže gel s aktivnim sastojcima kao što su vodikov peroksid ili karbamid peroksid, koji izbjeljuju mrlje.

Trakice se nanose na zube, pazeći da su dobro priljubljene uz površinu zuba. Trakice se ostavljaju na zubima prema uputama proizvođača, što je obično između 20 do 60 minuta.

Nakon isteka vremena se uklanjaju i bacaju, a ostatak gela ispere sa zubi.

Olovka za izbjeljivanje zubi

Olovke za izbjeljivanje zubi postale su popularan proizvod za one koji žele izbijeliti samo jednu mrlju ili jedan dio zubi. Umjesto na trakicama ili u udlagama, gel za izbjeljivanje se nalazi u olovci i pomoću nje se precizno aplicira na odgovarajuće mjesto.

Pasta za izbjeljivanje zubi

Postoje i paste koje sadrže tvari za izbjeljivanje cakline. Obično sadrže sitne čestice ili kemijske tvari koje uklanjaju mrlje. Za razliku od obične paste za zube, nije ih preporučljivo koristiti duže vrijeme kako ne bi došlo do oštećenja zubi.

Izbjeljivanje zubi vodicom za ispiranje usta

Aktivni sastojci koji izbjeljuju zube se mogu naći i u vodici za ispiranje ustiju. Tako prilikom svakog ispiranja usne šupljine malo po malo izbjeljujete i zube.