Kada i kako početi s pranjem zubiju kod male djece?

Kada i kako početi s pranjem zubiju kod male djece?
Prof. dr. sc. Robert Cerović, dr. med.
Specijalist maksilofacijalne kirurgije
Prof. dr. sc. Robert Cerović, dr. med.

Kada početi s pranjem zuba kod djece?

Prvi zub djeci obično izraste nakon što navrše šest mjeseci. Odmah treba početi s četkanjem. U početku ne treba koristiti pastu da ju dijete ne bi progutalo. Počnite ju koristiti kada dijete nauči kako ispljunuti sadržaj iz usta.

U početku je dovoljno zube čistiti prstom ili posebnom silikonskom četkicom.

Istraživanje provedeno u SAD-u je pokazalo da gotovo 80% djece počinje prekasno s higijenom zuba. Tek nakon navršene prve godine.

Zašto je važno početi prati zube čim se pojave?

Mliječni zubi imaju nekoliko važnih uloga zbog kojih je potrebno održavati ih zdravima.

Oni formiraju mjesto gdje će izrasti trajni zub i vode ga da bi izrastao pravilno. Također, pomažu djeci naučiti kako žvakati hranu, a naročito važnu ulogu imaju pri učenju govora. Ukoliko je mliječni zub oštećen ili mora biti izvađen prije vremena, to može utjecati na razvoj trajnog zuba.

Bakterije na zubima osim karijesa mogu uzrokovati i različite upale zubnog mesa. Ako se ta upala proširi na dublje dijelove desni, oštetiti će i trajni zub.

Stoga je važno početi sa higijenom zuba čim se pojave kako bi se osigurao nesmetan razvoj djeteta.

Desni četkajte od rođenja

Higijena usne šupljine počinje od rođenja. Bakterije se razmnožavaju i prije nego zubi počinju izlaziti. Majčino mlijeko sadrži šećere i druge tvari koje ih hrane. Stoga je potrebno dva puta dnevno očistiti i izmasirati desni djeteta mekom krpicom.

Na taj način će dijete steći naviku pranja zuba pa neće biti problema kada oni napokon izađu.

Kako prati zube djetetu?

Dijete treba prati zube kao i odrasli, ujutro i navečer. Do 18 mjeseci se ne koristi pasta za zube jer ju dijete još ne zna ispljunuti, a nije ju dobro gutati.

Količina paste koja se stavlja na četkicu ne bi trebala biti veća od zrna riže za djecu mlađu od 3 godine. Od tri do šest godina koristi se količina veličine zrna graška, a nakon 6 godina ona uobičajena.

Kružnim pokretima od desni prema dolje se četka svaki zub s vanjske i unutarnje strane. Grizne plohe se četkaju pokretima naprijed – nazad. Cijeli proces četkanja bi trebao trajati barem dvije minute.

Nakon četkanja dijete može ispljunuti ostatke paste i slinu, ali nije potrebno ispiranje. Ostaci paste još dodatno čuvaju zube.

Kada djetetu izbije više zuba, dobro je početi koristiti zubni konac ukoliko su zubi smješteni preblizu da bi ih se moglo dobro očistiti četkicom.

Koju četkicu i pastu koristiti?

Za djecu koja se tek navikavaju na četkanje zuba, najbolje je koristiti meku četkicu. Ona je dovoljno nježna za desni, a i dalje dobro očisti ostatke hrane.

Što se tiče paste, najbolje je koristiti pastu posebno dizajniranu za djecu.

Često se postavlja pitanje da li su fluoridi u pasti štetni za djecu. Pošto se količina paste na četkici postupno povećava, ne postoji opasnost od njihovog pretjeranog unosa. Naprotiv, oni su vrlo korisni u sprečavanju karijesa.

Jedino na što treba paziti je da dijete ne guta pastu nakon što opere zube nego ju treba ispljunuti. Ukoliko ju često guta, to može dovesti do fluoroze.

Kako naučiti dijete da pere zube?

Dijete može samostalno početi učiti prati zube već sa dvije godine. Roditelj ga treba nadzirati i usmjeravati kako se to ispravno radi. U početku će i dalje roditelj trebati odraditi većinu pranja, ali s vremenom će i dijete steći potrebnu vještinu.

Ukoliko učenje ne ide onako brzo kao što biste voljeli, nema razloga za brigu. Tek sa sedam godina djeca imaju dovoljno razvijenu motoriku da mogu sama ispravno četkati zube.

Što ako dijete ne želi prati zube?

Neka djeca ne žele da im se četkaju zubi. Obično je to zato jer vole imati kontrolu nad onime što je njihovo ili jednostavno ne mogu dugo biti na miru. Tada četkanje treba učiniti zabavnim. Prikazati ga kao igru, a ne obavezu.

   • Četkajte i vi svoje zube zajedno s djetetom. Tako će se ono osjećati uključeno u aktivnosti koje i odrasli rade.

   • Dajte djetetu kontrolu. Neka samo odabere četkicu koja mu se sviđa ili neka samo stavi pastu na nju.

   • Ukoliko ne voli okus paste, stavite u početku minimalnu količinu i polako ju povećavajte.

   • Četkajte uz pjesmice. Pjevajte o četkanju ili neka vam pjesmica daje ritam.

   • Iskoristite omiljenog plišanca kako bi se dijete osjećalo sigurno i zabavljeno. Neka prvo on opere zube pa zatim dijete.

Kada prvi puta posjetiti zubara?

Dobro je malo pričekati nakon što djetetu izrastu svi zubi da se vidi da li će biti kakvih problema. Naravno, ukoliko vidite da se zubi ne razvijaju kako treba, onda treba otići odmah.

Ukoliko je sve u redu, prvi posjet zubaru bi trebao biti između druge i treće godine.

Čuvajte zube od rođenja

Usna šupljina je vrlo zahvalno mjesto za razvoj bakterija. Stoga je važno što prije početi sprečavati njihovo razmnožavanje.

Učeći dijete pravilnom i redovitom četkanju zuba ono će steći ovu neophodnu naviku i jako smanjiti vjerojatnost da će kasnije imati problema ne samo sa zubima već i sa zdravljem općenito.