Vrste zubnih mostova ovisno o načinu ugradnje

Vrste zubnih mostova ovisno o načinu ugradnje

Zubni mostovi su jako praktično rješenje u stomatologiji za nadoknadu izgubljenih zuba, omogućavajući pacijentima povratak funkcionalnosti i estetskog izgleda njihovog osmijeha. Sastoji se od lažnih zuba (pontika) koji su pričvršćeni na zube nosače s obje strane praznine.

Zubni mostovi se mogu podijeliti ovisno o materijalima od kojih su rađeni ili na koji način se ugrađuju u čeljust. U ovom članku ćemo napraviti pregled načina na koji se zubni mostovi mogu ugraditi.

Tradicionalni zubni mostovi

Tradicionalni zubni mostovi su jedno od najčešćih rješenja u stomatologiji za nadoknadu izgubljenih zuba. Dugotrajno su i pouzdano rješenjem za vraćanje vašeg osmijeha i funkcionalnosti vaših zuba.

Ovi mostovi se sastoje od umjetnog zuba (poznatog kao pontik) koji je pričvršćen na krunice dva zuba sa svake strane praznine (poznati kao nosači ili abutmenti). Most se cementira na nosače, čime se osigurava stabilnost i funkcionalnost.

Pošto su pontici učvršćeni na nosače s obje strane, tradicionalni zubni most pruža maksimalnu čvrstoću i vraća potpunu funkciju govora i žvakanja. Umjetni zubi su rađeni tako da maksimalno liče na vaše prave i u potpunosti zadovoljavaju estetske zahtjeve.

Nedostatak tradicionalnih zubnih mostova je što zahtijevaju brušenje zdravih zubi.

Uz uredno održavanje i posjete stomatologu, ovi mostovi mogu trajati i više od 15 godina. Postupak postavljanja je uglavnom bezbolan pošto se provodi pod lokalnom anestezijom, ali neki pacijenti mogu osjetiti nelagodu nakon zahvata.

Konzolni zubni mostovi

Za razliku od tradicionalnih zubnih mostova, konzolni mostovi se oslanjaju na samo jedan prirodni zub koji služi kao nosač. Ova vrsta protetskog rješenja je idealna za situacije kada susjedni zubi ne mogu podnijeti dodatni teret ili kada estetski zahtjevi nalažu specifičan pristup.

Ponekad je zub s druge strane praznine previše oštećen da bi služio kao nosač. Tada se krunica cementira samo na jedan zub koji nosi pontik.

Konzolni zubni mostovi zahtijevaju brušenje samo jednog zuba pa su stoga manje invazivni. Također, i sam postupak ugradnje traje kraće. Nedostatak im je što traju kraće od tradicionalnih. Vijek im je oko 15 godina uz redovite kontrole i higijenu.

Maryland (adhezivni) zubni mostovi

Maryland zubni mostovi su poznati po svojoj minimalno invazivnoj prirodi, jer se pričvršćuju za susjedne zube pomoću specijalnih metalnih ili keramičkih krila koja se lijepe na unutrašnju stranu zuba.

Za razliku od konvencionalnih mostova, Maryland mostovi zahtevaju minimalno brušenje susednih zuba, čime se čuva više prirodne zubne strukture. Ako se dobro naprave, Maryland zubni mostovi mogu ispunjavati sve estetske zahtjeve. Također, postavljaju se brže i uz manje posjeta stomatologu, a vrlo su pogodni za mlađe pacijente kojima se čeljust i zubi još razvijaju.

Najveći nedostatak ove metode je trajnost. Pošto se pontici lijepe, a ne cementiraju za nosače, Maryland mostovi traju osjetno kraće.

Zubni mostovi fiksirani na implantatima

Zubni mostovi fiksirani na implantatima koriste dentalne implantate kao temelj za postavljanje mostova koji zamjenjuju izgubljene zube. Dentalni implantati su titanski vijci koji se kirurški ugrađuju u čeljusnu kost, gdje služe kao zamjena za korijen zuba. Nakon perioda oseointegracije, procesa tijekom kojeg implantati srastu s kosti, na njih se postavljaju mostovi koji mogu zamijeniti nekoliko zuba u nizu.

Zahvaljujući oseointegraciji, zubni mostovi fiksirani na implantatima pružaju izuzetnu stabilnost i dugotrajnost, čime nadmašuju sve druge metode ugradnje zubnih mostova. Ovi mostovi izgledaju i osjećaju se poput prirodnih zuba, što značajno poboljšava estetski izgled i samopouzdanje pacijenata.

Ovi zubni mostovi se ugrađuju kada nema dovoljno stabilnih zuba nosača niti na jednoj strani ili kada pacijent želi doživotnu opciju.

Proces može trajati nekoliko mjeseci. Nakon ugradnje implantata, potrebno je čekati da se oni srastu s kosti prije nego što se postavi most. Sam postupak ugradnje implantata obavlja se pod lokalnom anestezijom, što ga čini bezbolnim. Nakon zahvata, pacijenti mogu osjetiti manju nelagodu koja se može kontrolirati analgeticima.

Odaberite zubni most koji vam najviše odgovara

Mnogo je toga što treba uzeti u obzir prilikom odabira zubnog mosta. Od cijene i trajnosti pa do fizičkih zahtjeva i mogućnosti. Stoga se važno informirati o načinima ugradnje zubnih mostova, a još je važnije o svemu se konzultirati sa stomatologom.

Obratite nam se s povjerenjem i dogovorite termin konzultacija kako bi zajedno odabrali najbolju opciju za vas.